Reklam Alanı

Reklam Alanı

22 Şubat 2016 Pazartesi

SAP FI - Stopaj İşlemleri, Stopaj Vergi Tipi Tanımlama ve Muhasebe Hesapları

Stopaj Vergi Tipi Tanımlama
Stopaj; vergi tevkifatı olarak da bilinen stopaj vergisine tabi muhataplar için belge girişlerinde stopaj oranları olarak tanımlanır.

Stopaja tabi olan carilerin ana verilerinde bu bilgi tanımlanır. Böylelikle fatura girişinde cari seçildiğinde stopaj oranıda otomatikman hesaplanır.

Stopaj vergi göstergesi tanımlamak için aşağıda ki menü yolu izlenmelidir.

Menü Yolu : SPRO / Mali Muhasebe / Mali Muhasebe Temel Ayarlar / Stopaj Vergisi /Genişletilmiş Stopaj Vergisi / Hesaplama / Stopaj Vergisi Tipi / Stopaj Vergisi Tipinin Tanımlanması : Fatura Kaydı

Menü girişinde öncelikle ülke kodu bilgisinin girilmesi gerekmektedir.
Ülke bilgisi girildikten sonra açılan ekranda, sistemde tanımlı olan stopaj vergi türlerini listeleyebileceğiniz ekran çıkacaktır. Yeni bir tanımlama yapmak istiyor iseniz, Yeni Girişler butonuna basarak işleminizi yapabilirsiniz.Yeni Giriş butonuna bastıktan sonra aşağıda ki ekran görüntüsünde olduğu gibi tanımlamamızı yapabiliriz.

Stopaj Vrg. Tipi alanında bir kod girerek işleminizi yapabilirsiniz.
SV. vergi kategori no : Oluşturulan stopaj vergi tipine göre sistem otomatik bir numara verecektir.
STOPAJ VERGİ GÖSTERGELERİNİN TANIMLANMASI

Bir üst konuda tanımladığımız stopaj türlerine şimdi stopaj oranının nasıl girileceğini göstereceğim.

Menü Yolu : SPRO / Mali Muhasebe / Mali Muhasebe Temel Ayarlar / Stopaj Vergisi / Genişletilmiş Stopaj vergisi / Hesaplama / Stopaj Vergisi Tipi / Stopaj Vergisi Göstergesi / Stopaj Vergisi Göstergesinin Tanımlanması
Menüye girdikten sonra yine ülke kodu seçiminin yapılacağı ekran önünüze gelecektir.Açılan ekran sistemde ki stopaj vergi tiplerinin listesi görülecektir.


Üzerine çift tıklayarak detayına girdiğinizde aşağıda ki ekran görüntüsü sizleri karşılayacaktır.


Stopaj Vergi Tipi : Stopaj vergi tipi alanında tanımlanan stopaj vergi tipi seçilir.
SV Göstergesi : Manuel olarak girilen bir kayıt anahtar kodu girmeniz bu alanda istenir.
Hesaplama / SV Oranı : Stopaj oranı girilir. Yüzdesel bazda.

ÖDENECEK STOPAJ VERGİSİ İÇİN HESAPLARIN TANIMLANMASI
Bu konuda stopaj oranlarının hangi muhasebe hesapları ile çalışması gerektiği anlatılacaktır.

Menü Yolu : SPRO / Mali Muhasebe / Mali Muhasebe Temel Ayarlar / Stopaj Vergisi / Genişletilmiş Stopaj Vergisi / Kayıt / Stopaj Vergisi Hesabı / Ödenecek Stopaj Vergisi İçin Hesapların TanımlanmasıAçılan ekranda, ana hesap planı bilgisi girilir ve stopaj vergi gösterge tipleri listelenir. Ayrıca borç ve alacak için çalışacak hesapları bu listede görebilirsiniz.


Hesapların borç alancak durumlarına göre hangi kayıt anahtarları ile çalıştığını görmek veya düzenlemek için KAYIT ANAHTARI sekmesini tıklayabilirsiniz.STOPAJ VERGİ TİPLERİNİ ŞİRKET KODLARINA TAYİN ETME
Şirket kodlarına stopaj vergi tipini tanımlanması gerekmektedir. Bunun için izlenecek yol;

Menü Yolu : SPRO / Mali Muhasebe / Mali Muhasebe Temel Ayarlar / Stopaj Vergisi / Genişletilmiş Stopaj Vergisi / Şirket Kodu / Stopaj Vergisi Tiplerini Şirket Kodlarına Tayin Et
Menüye girdiğinizde sizleri hangi şirketlerin hangi stopaj vergi tipleri ile ilişkili olduğunu gösteren liste çıkacaktır. Yeni bir tanımlama için YENİ GİRİŞLER butonuna basılır.


Kesinti Başlangıç Tarihi : Stopaj vergi tiğinin hangi tarihten itibaren başlayacağını belirtir.
Kesinti Yetkisi Son Tarih : Stopaj Vergi Tipinin hangi tarihe kadar geçerli olacağını belirtir.

GENİŞLETİLMİŞ STOPAJ VERGİSİNİN ETKİNLEŞTİRİLMESİ
Şirket kodunda stopaj hesaplama işlemlerinin çalışması için, stopaj vergilerinin şirket kodlarında aktifleştirilmesi gerekmektedir. Bunun için yapılması gerekenler aşağıda ki gibidir.

Menü Yolu : SPRO / Mali Muhasebe / Mali Muhasebe Temel Ayarlar / Stopaj Vergisi / Genişletilmiş Stopaj Vergisi / Şirket Kodu / Genişletilmiş Stopaj Vergisinin EtkinleştirilmesiAçılan ekranda hangi şirketlerde stopaj etkinleştirildiği gösterilmektedir.Şirket kodunda Gnşl. SV alanı tıklanır ve stopaj işlemi aktifleştirilmesi sağlanmış olur.


1 yorum:

  1. Oldukça güzel bir yazı. İşe yarıyacağına eminim. Tşkler...

    YanıtlaSil